Specials

No specials at this time.

Dlaczego guziki w koszulach dla kobiet są po lewej, a dla mężczyzn po prawej stronie?

Dlaczego guziki w koszulach dla kobiet są po lewej, a dla mężczyzn po prawej stronie?

Każdy z nas miał kiedyś koszulę na sobie. Jej założenie nie jest specjalnie trudne, większość robi to automatycznie i bez zastanowienia. Tak samo nie zastanawiamy się, gdy jesteśmy mężczyzną, czy nasza koszula zapina się inaczej niż kobieca i na odwrót. W ten sposób niewiedza się szerzy i mało jest osób, które zdają sobie sprawę z tego, że konstrukcje obu ubrań różnią się w zależności od płci. Spróbujmy więc zadać to niewygodne pytanie. Dlaczego?

Kilka teorii bynajmniej nie spiskowych

Zacznijmy od faktów. W koszulach damskich plisę z guzikami mamy po lewej stronie. W koszulach dla mężczyzn jest odwrotnie, jest ona umiejscowiona po prawej. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się ubraniom pań. Od razu powiedzmy, że jest kilka teorii i nie mamy pewności, skąd to się wzięło. Najpopularniejsza z nich mówi, że to wszystko przez służące. Dawniej, w czasach gorsetów, halek i wielu innych elementów damskiej garderoby, o których dzisiaj zapomniano, zapięcie swojej pani było łatwiejsze, gdy dziewczyna stała przed nią. Z wygody produkowano więc zapięcia po tej stronie.

Inna teoria mówi o tym, że guziki, które zostały przyszyte na plisie po lewej strony, były tak przyszywane, by panie siedzące na siodle końskim bokiem, nie musiały martwić się o to, że niesforna garderoba się odepnie. Trzecia z pogłosek przekonuje z kolei, że współczesne koszule damskie są rozpinane w taki sposób ze względu na wygodę karmienia. Jak się okazuje panie częściej trzymają maluchy na lewym ramieniu. Zatem guziki po lewej stronie byłyby łatwiejsze w rozpięciu, gdy przychodziłaby pora karmienia.

Jak zapinają się mężczyźni?

Panowie mają inaczej, ich garderoba wykonana jest odwrotnie od koszul pań. Niewątpliwie nie byli tak często zapinani przez służbę i nie karmią piersią, więc i tu guziki mogły być po prawej stronie. Jednak mamy przecieki, które mówią, że męska koszula zapinana na guziki mogła mieć je po prawej stronie, gdyż noszono broń. Wyjmowało się ją prawą ręką, a lewa pozostawała wolna i ułatwiała rozpięcie ich szybko i sprawnie.

Jeszcze inni mówią o szablach i mieczach, a więc bardzo odległych czasach. Noszone były po lewej stronie, by można było szybko po nie sięgnąć prawą ręką. Gdyby guziki trzymały materiał w odwrotną, kobiecą stronę, broń mogłaby o nie zawadzić i nieszczęście gotowe. Oprócz tego jest kilka pomniejszych teorii, między innymi związane z piciem piwa w pubie, ale te dwie to najpopularniejsze wyjaśniające, dlaczego męskie guziki przewędrowały na prawą stronę.

W koszulach liczy się jakość

Niezależnie od tego, czy szukasz koszul zapinanych na lewą czy prawą stronę, liczy się jakość. Wszystko powinno być wykonane z niezwykłą, należytą starannością – od guzików właśnie przez kołnierzyk, a na częściach największych kończąc. Zamiast więc zastanawiać się nad tym, dlaczego jest tak, a nie inaczej, warto zwrócić uwagę na materiał, krój, styl czy kolor i dopasować koszulę do stylizacji – zarówno męskiej, jak i damskiej.