Specials

How to dress for Juwenalia and end-of-term examinations

How to dress for Juwenalia and end-of-term examinations

Maj to miesiąc wytężonej pracy umysłowej studentów, która ma zaowocować przede wszystkim pozytywnymi wynikami egzaminów. Poza wypracowaniem silnej podstawy w postaci wiedzy, bez wątpienia należy przemyśleć również stosowny ubiór. W dzisiejszych czasach za pośrednictwem popularnych mediów, rozpowszechniany jest wizerunek studenta-luzaka, zmierzającego w casualowych ciuchach na zajęcia oraz sprawdziany. Nic bardziej mylnego.

Większość żaków podchodzi do studiów w sposób poważny, a także odczuwa potrzebę zbudowania odpowiedniego wizerunku. Jest to także niepisany wymóg na kierunkach, które z góry nakładają na osoby studiujące konieczność eleganckiego prezentowania własnej osoby oraz swoich osiągnięć. Są to nie tylko studia dziennikarskie, lecz także artystyczne, architektoniczne, a nawet psychologiczne.

Nim nadejdą egzaminy, wpierw jest rozrywka

.

Przed letnimi egzaminami kończącymi rok akademicki nie może zabraknąć szampańskich zabaw, które są organizowane przez samorządy studenckie. Imprezy te mają zwykle luźny charakter – obowiązuje nieformalna atmosfera, która pozwala puścić wodze fantazji w kwestii ubioru. Na koncert oraz festiwal należy jednak ubrać się przede wszystkim komfortowo, czyli lekko oraz przewiewnie. Pod tym względem najlepsze propozycje można znaleźć pośród męskich koszul lnianych. Osobom podążającym za najnowszymi krzykami mody z pewnością spodobają się także koszule jeansowe, które wspaniale prezentują się z podwiniętymi rękawami. Do stylizacji półformalnych warto dołączyć spodnie w ciemniejszych kolorach, aczkolwiek nijak ma się to do wygody. Dobrą propozycją na czasie są szorty w odcieniach szarości – z pewnością sprawdzą się w nadchodzące upalne dni.

Akademickie stylizacje formalne

.

Można podzielić je na klasykę oraz stroje inspirowane przez współczesne trendy. Nowoczesne koszule męskie do garnituru często wyposażone są w stójkę, która z pewnością nie będzie sprawiać dyskomfortu w klimatyzowanych pomieszczeniach wydziałowych. Należy postawić na kolory pastelowe oraz stonowane, w celu dodania szyku można postawić na modele z mankietami zapinanymi na spinki. Klasyczna męska elegancja mogłaby sugerować garnitur wieczorowy, jednak niekoniecznie... Bardzo wiele osób z pewnością postawi na lekkie stylizacje półformalne, jednak marynarka nie jest złym pomysłem, gdy bierze się pod uwagę chłód utrzymywany w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jeśli dobra wentylacja i odpowiednia temperatura nie są pewnikiem (tyczy się to niezmodernizowanych budynków) należy postawić wyłącznie na przewiewne marynarki bawełniane lub wełniane.

Smart casual stanowi niekiedy najlepszy wybór

.

Jeżeli wykładowcę charakteryzuje nowoczesne podejście do ubioru, nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na stylizacje półformalne. Odegrają one swoją rolę także na wydarzeniach kulturalnych organizowanych w zakresie juwenaliów. Najczęściej stosowanym oraz najważniejszym posunięciem w kwestii komponowania stroju półformalnego jest zamiana spodni garniturowych na wygodne chinosy. Wzorzysta kolorowa koszula sprawi, że noszący ją mężczyzna nada strojowi własny charakter, a także w indywidualny sposób podkreśli uroczystość okazji. Sportowa elegancja to świetny wybór na letnie okoliczności, ponieważ stawia na uniwersalność, nowoczesność, a przede wszystkim wygodę.