Promocje

Aktualnie brak promocji.

Męskie koszule na lato – kiedy można pozwolić sobie na krótki rękaw?

Męskie koszule na lato – kiedy można pozwolić sobie na krótki rękaw?

Pod względem doboru letniej garderoby panowie są w nieco trudniejszej sytuacji niż panie. O ile bowiem kobiecy dress code dopuszcza całą gamę lekkich strojów, o tyle mężczyźni w sytuacjach oficjalnych, biznesowych, skazani są na garnitury. Nie dziwi zatem, że we wszystkich możliwych sytuacjach chętnie rezygnują oni z formalnego stylu na rzecz koszul z krótkim rękawem. W naszym artykule doradzamy, jak ubrać się latem w różnych sytuacjach, by czuć się swobodnie, a jednocześnie nie złamać obowiązujących reguł etykiety.

Marynarka czy sama koszula?

Bardzo wiele zależy tu od okoliczności. Z reguły przyjmuje się, że w sytuacjach oficjalnych mężczyzna nigdy nie powinien zdejmować marynarki. Powinien zatem pozostać w niej przez całe przyjęcie czy też spotkanie biznesowe, bez względu na panującą temperaturę. O ile przyjęcia są jednak często okazją prywatną i pozwalają na pewne umowne zachowania (o których napiszemy za chwilę), o tyle podczas spotkań biznesowych zdecydowanie powinno się pozostawać w stroju formalnym – tym bardziej, że odbywają się one na ogół w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Podczas przyjęcia można zdjąć marynarkę i pozostać w samej koszuli, jeśli zachowa się tak gospodarz – wówczas daje on jasny sygnał pozostałym uczestnikom spotkania, że nie muszą przestrzegać sztywnych reguł dress code'u. Podobnie w pracy, zwłaszcza jeśli wykonuje się ją w zamkniętym zespole, w gronie bliskich współpracowników, a firma nie stosuje restrykcyjnych wymagań dotyczących ubioru, dopuszczalne będzie, jeśli mężczyzna zdejmie marynarkę i pozostanie w koszuli. Nigdy natomiast nie należy decydować się na taki gest, jeżeli ma się kontakt z klientami, np. banku, urzędu czy innej organizacji, ponieważ mogłoby to zostać odebrane jako lekceważenie.

Gdy mężczyzna przychodzi na przyjęcie lub spotkanie w towarzystwie kobiety, powinien przed zdjęciem marynarki zapytać ją o zgodę. Sygnał do rozluźnienia obowiązujących reguł może dać także, o czym już wspomnieliśmy, sam gospodarz spotkania.

Jaka koszula na lato?

 

W sklepach znajdziemy wiele modeli męskich koszul na lato lub całorocznych, zarówno w stylu formalnym, jak i swobodnym. Przeanalizujmy każdy z tych dwóch stylów osobno.

W sytuacjach eleganckich i biznesowych dopuszczalne są tylko koszule z długim rękawem, z mankietami. Wszyscy specjaliści dress code'u, a nawet liczni styliści podkreślają, że nie istnieją takie eleganckie sytuacje, w których mężczyzna może pozwolić sobie na koszulę z krótkim rękawem. A jeśli na rynku pojawiają się tego typu modele „udające” koszule wizytowe, są one właściwie absurdalnym i całkowicie nieprzydatnym elementem garderoby. Nigdy nie należy nosić ich także z krawatem, ponieważ taki zestaw wygląda nieprofesjonalnie. Do garniturów, marynarek czy eleganckich spodni noszonych bez marynarki można zatem dobrać wyłącznie koszulę z długim rękawem. Pewnym ratunkiem przed gorącem może tu być oczywiście wybór dobrego, lekkiego i przewiewnego materiału. Nie zalecamy ubrań z dużą domieszką tworzyw sztucznych, ponieważ skóra w nich nie oddycha, a to potęguje uczucie gorąca.

O wiele więcej swobody pozostawia strój nieformalny. Tu można wybrać koszulki polo, koszule typu safari, koszule sportowe, luźne fasony płócienne, a nawet T-shirty. Najważniejsze, by czuć się w nich wygodnie i dopasować je do pozostałych części stroju. W modzie plażowej, podczas urlopu dozwolone są nawet koszule z krótkim rękawem w różnego typu wzory. Tych ostatnich zdecydowanie nie polecamy jednak w modzie miejskiej, nawet jeśli pogoda przypomina klimat tropikalny.

 

Dodatkowy pomysł – podwinięte rękawy w codziennej koszuli

 

Jeśli komponujemy zestaw z koszulą z długim rękawem, ale znajdujemy się w sytuacji mniej oficjalnej, możemy zastosować sprytny manewr, by odsłonić przedramiona. Dzięki temu poczujemy się prawie tak, jak w koszuli z krótkim rękawem, ale bez naruszania zasad etykiety. Warto dodać, że podwinięte rękawy są bardzo dobrze widziane przez kobiety, wiele pań uważa je wręcz za element niezwykle seksowny, podnoszący atrakcyjność męskiego stroju. Stwarza on bowiem wrażenie luzu, nadaje stylizacji nutkę nonszalancji i swobody.

Warto zwrócić uwagę na to, jak wielu znanych mężczyzn decyduje się właśnie na podwijanie rękawów koszul podczas sesji zdjęciowych czy roboczych spotkań. Gest taki stosują zarówno politycy, jak i aktorzy. Oczywiście w sytuacjach politycznych może on stanowić sygnał dla uczestników, że spotkanie jest robocze, a polityk „zakasał rękawy i wziął się do pracy”, a zatem stanowić widoczny znak przyjętej postawy.

Eleganckie podwijanie rękawów koszuli jest dosyć łatwą sztuką, której szybko można się nauczyć. Należy rozpiąć guziczek przy mankiecie, następnie trzymając mankiet za brzeg wygiąć rękaw tak, by mankiet sięgnął wysokości tuż powyżej łokcia. Kolejny krok polega na ponownym zaginaniu już zagiętej części rękawa. Uzyskuje się w ten sposób estetyczną „zakładkę” na wysokości łokcia. Niektórzy mężczyźni zawijają rękawy tuż poniżej zgięcia ręki w łokciu. Zdania co do optymalnej długości zagiętego rękawa są podzielone.

Dodajmy, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości w doborze koszuli do stylizacji, warto wzorować się na osobach ze świata polityki, biznesu i show-biznesu. Z pewnością obserwowanie dobrych wzorców będzie znakomitą pomocą na etapie poszukiwania własnego stylu.