Promocje

Aktualnie brak promocji.

Kilka wskazówek przy wyborze krawata

Kilka wskazówek przy wyborze krawata

O tym, że krawat stanowi obowiązkowy element oficjalnego męskiego stroju – zwłaszcza w sytuacjach biznesowych – nie trzeba nikogo przekonywać. O ile bowiem aktorzy czy piosenkarze podczas eventów mogą pozwolić sobie na nonszalanckie rozpięcie kołnierzyka koszuli pod marynarką, o tyle formalny dress code wymaga, by do koszuli dopasować krawat. Jego długość czy szerokość na ogół nie sprawiają panom problemów. Znacznie trudniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego wzoru i koloru krawata. W naszym artykule podsumowujemy najważniejsze kwestie związane z tą częścią stylizacji.

aa

Gładki lub z fakturą

a

Jedna z podstawowych decyzji powinna dotyczyć faktury krawata. Może być on wykonany z gładkiego materiału (np. jedwabiu) lub tkaniny o wyraźniejszym splocie (np. wełny, lnu). Faktura może zostać nadana tkaninie także w sposób sztuczny, a uzyskany efekt będzie zbliżony do „tłoczenia” – mówimy wówczas o krawacie fakturowanym. Taka forma zdobienia pasuje praktycznie do każdej stylizacji, ponieważ jest subtelna. Trzeba tylko uważać, by sama koszula nie przytłoczyła swoim wzorem krawata – najlepiej będzie się on prezentował na tle koszuli gładkiej, w jednolitym kolorze.

aa

Matowy albo błyszczący

aa

Kolejny wybór powinien dotyczyć krawata matowego lub błyszczącego. Z pewnością matowy będzie odpowiedni na wiele okazji. Krawaty błyszczące lepiej zostawić do stylizacji wizytowych, wieczorowych.

aa

Jedwab, kaszmir, wełna, len…

aa

Na rynku dostępnych jest wiele krawatów wykonanych z różnych typów materiałów. Do najbardziej eleganckich należą oczywiście krawaty jedwabne lub kaszmirowe. Wełniane i lniane także prezentują się ciekawie, ale część z nich będzie odpowiednia raczej do zestawów półformalnych. Największe ryzyko stanowią krawaty z materiałów sztucznych – wprawdzie są dosyć tanie, ale trzeba bardzo uważać, by nie prezentowały się tandetnie.

aa

Jasny czy ciemny?

aa

Ogólna zasada doboru krawata głosi, że powinien on być ciemniejszy od koszuli (choć przy wyborze konkretnego koloru należy brać pod uwagę również kolor garnituru). W stylizacjach nieco ekstrawaganckich, nowoczesnych, wyróżniających się z tłumu nie jest ona oczywiście zbyt sumiennie przestrzegana. Jednak w stroju oficjalnym warto o niej pamiętać.

aa

Wzorzysty lub jednolity

aa

Dobór odpowiedniego wzoru krawata (a co za tym idzie także jego kolorystyki) do koszuli i garnituru to najlepszy sprawdzian albo gustu, albo wiedzy na temat biznesowej elegancji. Kilka zasad pomoże jednak wyćwiczyć umiejętność gustownego kompletowania garderoby:

  • Krawat nie może „rywalizować” o uwagę z koszulą. To on jest ozdobą i powinien wyróżniać się najbardziej.

  • Wszystkie wzory i kolory krawatów pasują do białych, gładkich koszul.

  • Jeśli krawat jest wzorzysty na tle jednolitej w kolorze koszuli, jedyną kwestią pozostaje dobór odpowiedniej kolorystyki. Warto pamiętać o tym, by był ciemniejszy od koszuli. Jeśli wzór składa się z kilku kolorów, można w doskonały sposób zharmonizować całą stylizację, dopasowując koszulę tak, by jedna z barw wzoru krawata była jej powtórzeniem.

  • Jeśli koszula również ma wzór (paski lub kratkę), krawat także powinien być wzorzysty. Paski lub prążki na koszuli można przełamać krawatem również w pasy, ale szersze i ułożone pod innym kątem. Dobrze sprawdzają się tu również wzory geometryczne i abstrakcyjne. W przypadku kratki zdecydowanie nie warto sięgać już po wąskie paski – znacznie lepsze będą groszki lub kropki.

aa

Dla mężczyzn, którzy zaczynają eksperymenty ze stylizacjami, optymalnym rozwiązaniem na początek może być zabawa w dobieranie krawatów do koszul gładkich, w jednolitym kolorze. Znacznie ułatwiają one wyszukanie ciekawych zestawień wzorów i barw. Po takim treningu o wiele łatwiejsze okaże się łączenie koszul i krawatów wzorzystych.