Promocje

Aktualnie brak promocji.

Spinki do mankietów i krawatów

Spinki do mankietów i krawatów

Mimo wielu obyczajowych przemian, pewne reguły eleganckiego zachowania czy ubioru prawie się nie zmieniają. Spinki i zegarki to praktycznie jedyna biżuteria stosowana w stroju oficjalnym przez współczesnych mężczyzn i jedyna dobrze widziana w tego typu zestawach. Jednym z najważniejszych kryteriów elegancji pozostaje bowiem umiar, subtelność i dyskrecja w doborze ozdób.


Spinki do mankietów


Przeznaczone oczywiście jedynie do koszul, które nie zostały wyposażone w zapięcia na guziki. Właściwie większość wytwornych koszul, należących do stroju formalnego, wyposażona jest w szerokie, podwójne mankiety do spinek. Oczywiście zapięcia na guziki nie budzą dziś sprzeciwu i o ile wielu mężczyzn dla wygody wybiera właśnie ten wariant – to jednak w przypadku osób, które swoim strojem chcą hołdować regułom klasycznej elegancji, koszula z podwójnymi mankietami i spinki są nieodłącznym elementem garderoby. Na pewno będą one niezbędne podczas sytuacji oficjalnych, a także na szczególne okazje (bal, bankiet, przyjęcie, ślub). Jak dobrać spinki?


Przy wyborze pamiętajmy o kilku zasadach:


W męskiej i kobiecej biżuterii obowiązuje identyczna zasada harmonijnego doboru poszczególnych ozdób. Kobiety nie noszą jednocześnie biżuterii złotej i srebrnej. Warto, by tej samej reguły przestrzegali również panowie. Jeśli zatem noszą oni np. obrączkę z białego złota albo zegarek na srebrzystej bransolecie, wówczas podobna barwa spinek będzie tworzyła elegancki komplet z tymi ozdobami.

Spinki powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nie musi być to oczywiście złoto lub platyna – nawet srebro lub stal sprawdzą się doskonale. Niedopuszczalne są natomiast spinki z tandetnych metali. Jeśli ozdoba budzi nasze obawy co do jakości, najlepiej z niej zrezygnować – nawet jeśli miałaby oryginalną formę.

Niezmiernie ważny jest kształt i forma spinek do mankietów, a także staranność ich wykończenia. Wysokiej jakości biżuteria męska wyróżnia się gładkimi krawędziami i bardzo wysoką precyzją wykonania. Jeśli grawer – to wyraźny i wykonany z dbałością o szczegóły. Jeśli kształty geometryczne – to wykonane w sposób przemyślany. Wbrew pozorom nawet najdrobniejsze elementy wpływają na wygląd całej ozdoby, a przez to i na wizerunek osoby, która ją nosi. Dbałość o detale to wyraz doskonałego gustu. Zdecydowanie należy natomiast unikać spinek ekscentrycznych, udziwnionych, przesadnie przyciągających uwagę. Nie zalecamy krzykliwych kolorów ani kształtów innych niż geometryczne lub artystyczne – figurek, motywów zwierzęcych, turystycznych itp. Nadają się one raczej do zabawnej sesji zdjęciowej, niż na biznesowe spotkanie.

Choć w przypadku luksusowych produktów jesteśmy przyzwyczajeni do wysokich cen, eleganckie spinki do mankietów wcale nie muszą być drogie. Ładne i solidnie wykonane ozdoby można kupić już za mniej niż 40 – 50 zł.

Spinki do krawatów


Trzeba przyznać, że są oceniane niejednoznacznie. Część domów mody wprowadza jednak ten element do stylizacji codziennych i z powodzeniem eksponuje go w swoich lookbookach. Wielu mężczyzn również nie wyobraża sobie noszenia krawata bez spinki, ponieważ jest to po prostu wygodniejsze. Na pewno jednak stroni się od tych ozdób w strojach dostosowanych do protokołu np. dyplomatycznego. Z pewnością również należy unikać ich eksponowania – koszula bez marynarki za to z krawatem ze spinką nie będzie dobrze widziana.

Można przyjąć, że noszenie spinki do krawata w sytuacjach biznesowych, codziennych, oficjalnych jest jak najbardziej dopuszczalne, pod jednym warunkiem: że nie będzie ona rzucać się w oczy. Zdecydowanie rekomendujemy tu spinki wąskie, najlepiej prostokątne, pozbawione ozdób lub z delikatną fakturą bądź wzorem.