Promocje

Aktualnie brak promocji.

Rodzaje kołnierzyków – który do czego pasuje?

Rodzaje kołnierzyków – który do czego pasuje?

Kupując koszulę do zestawu ubrań, zwykle w pierwszej kolejności patrzymy na kolor, krój, jakość materiału oraz markę. Wielu młodych gentlemanów zupełnie pomija kwestię doboru odpowiedniego kołnierzyka, co negatywnie rzutuje na dalsze komponowanie stroju. Wybór koszuli z dobrze dopasowanym kołnierzykiem polega nie tylko na wzięciu pod uwagę kształtu twarzy oraz sylwetki ciała, lecz także na przemyślanym wkomponowaniu jej w całokształt. Przeglądając katalogi sklepów online, można napotkać rozmaite rodzaje kołnierzyków, które wiele mówią o charakterze całego produktu. Niektóre idealnie nadają się do formalnych kreacji, inne dopuszczalne są zaś wyłącznie przy codziennych lub wieczorowych zastosowaniach. Aby dobrze dopasować kołnierzyk do reszty stroju, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Formalny lub nieformalny charakter stroju

Najwyżej w zastosowaniach formalnych ceniony jest kołnierzyk łamany (przykład: https://koszulevictorio.pl/pl/ceremony/238-smokingowa-koszula-meska-ceremony-v151.html). Zdobione guziki pozwolą na dodatkowe podkreślenie wyjątkowego charakteru stroju. Ten rodzaj, znany także jako wingtip, został stworzony przede wszystkim z myślą o uroczystych kreacjach i wspaniale komponuje się z niewielkimi muchami. Mniej formalnym, aczkolwiek wciąż bardzo eleganckim wyborem jest cutaway, czyli kołnierzyk włoski. Jedynym wyborem w tym przypadku jest wyłącznie krawat, który należy zawiązać na szeroki węzeł (np. full windsor). Wyróżniamy także odmianę „agresywną”, która cechuje się szerszym rozstawem wyłogów. Kołnierzyk włoski (przykład: https://koszulevictorio.pl/pl/koszule-meskie/379-koszula-victorio-v210.html) uznawany jest za równie popularny w Europie co kołnierzyk klasyczny (przykład: https://koszulevictorio.pl/pl/koszule/1265-koszula-meska-victorio-v274.html), czyli kent. Kołnierzyk klasyczny stanowi ulubiony rodzaj młodych mężczyzn, ponieważ dzięki swej prostocie i uniwersalnych proporcjach wyłogów dobrze komponuje się z niemal wszystkimi węzłami. Koszule z kentem są odpowiednie zarówno do zastosowań codziennych, jak i biznesowych oraz wieczorowych. Jeśli zależy nam na luźnym stylu oraz mniej formalnym stroju, możemy postawić na kołnierzyki button down (przykład: https://koszulevictorio.pl/pl/koszule/1093-koszula-meska-victorio-slim-v251.html), tab collar oraz klubowe, a także na piękną w swej prostocie stójkę (przykład: https://koszulevictorio.pl/pl/koszule/749-koszula-meska-victorio-v231-ze-stojka.html).

Jaki kołnierzyk pasuje do marynarki?

Najlepsze do zastosowań z marynarką są kołnierzyki łamane oraz cutaway. Koszula do marynarki nie powinna mieć kołnierzyka z krótkimi wyłogami. Poza nieformalnymi kreacjami, w których dopuszczalny jest kołnierzyk button down oraz tab collar, wyłogi powinny zawsze zachodzić za klapy marynarki. Zbyt krótkie kołnierzyki powodują nieestetyczne dziury i sprawiają wrażenie, jakby wisiały w powietrzu. Problem ten można jednak obrócić w atut, stosując wąski krawat, który sprawia, że efekt "wiszenia" wygląda na zamierzony i nie psuje estetyki stroju.

Rodzaje kołnierzyków a fizjonomia twarzy oraz ciała

Kołnierzyk włoski jest przeważnie niezalecany osobom z szeroką twarzą lub krępą sylwetką. Agresywna odmiana z szerokim rozstawem wyłogów może wręcz sprawić, że tego typu kreacja przy postawnej budowie będzie wyglądać komicznie. Osoby krępej budowy lub z grubszym podbródkiem najlepiej prezentują się w kołnierzyku kent, który jest wąski oraz ma dłuższe wyłogi, a także w rodzajach z zaokrąglonymi wyłogami. Analogicznie w przypadku osób wysokich oraz o pociągłej twarzy cutaway będzie wyglądał bardzo dobrze. Dodatkowym atutem kołnierzyka dla szczupłych mężczyzn jest także podwyższona stójka z dwoma guzikami.