Promocje

Aktualnie brak promocji.

No brown after six – czyli wieczorowa elegancja

No brown after six – czyli wieczorowa elegancja

Choć w dzisiejszych czasach reguły komponowania stroju wieczorowego są łagodniejsze, warto znać podstawowe zasady panujące od lat. Podstawowym faux-pas, które można popełnić dobierając elementy stroju na spotkanie po godzinie 18:00, jest ubranie któregokolwiek odcieniu brązu. Stosowanie zasady „no brown after six” zapoczątkowało przekonanie ugruntowane wiele lat temu, mówiące, iż brąz jest kolorem zarezerwowanym dla polowań oraz jazdy konnej. Było ono źródłem także innej reguły, która wyraża się w słowach „no brown in town”, wskazującej na niską formalność tego koloru.

Wieczorowa elegancja w różnych sytuacjach

Odcieni brązu należy wystrzegać się bezwzględnie w trakcie spotkań biznesowych oraz zawodowych. Bardziej casualowy strój wieczorowy dopuszcza rozmaite wariacje, jednak jeśli złamanie tej złotej zasady jest możliwe do uniknięcia – warto to uczynić. Jakie kolory powinny zatem dominować na eleganckim wieczorze z przyjaciółmi lub na kolacji służbowej?

Kolor stroju wieczorowego ma największe znaczenie

Najbezpieczniejszym i najczęściej wybieranym kolorem jest czarny. Wieczorowa elegancja kieruje się kolejną ważną regułą – im ciemniej na dworze, tym ciemniejszy strój. Poza czernią interesującą propozycję stanowi kolor ciemnogranatowy, czyli tzw. midnight blue. Szczególnie dobrze w jego odcieniach prezentują się smokingi jedno- oraz dwurzędowe. Inna propozycja obejmuje odważny kolor wiśniowy i wraz z innymi komponuje się dobrze wyłącznie z białą koszulą wieczorową. Absolutnie niedopuszczalne są odcienie szarości, co dotyczy zarówno dodatków, jak i głównych elementów stroju, co mówi kolejna żelazna zasada: „never grey after eight.

Koszula to także istotny element stroju wieczorowego

Koszula wieczorowa powinna być zawsze koloru białego i to nigdy nie ulega zmianie. Element ten wydaje się nie dopuszczać wielu wariacji, jednak jest to tylko złudzenie. Subtelne wzory są dopuszczalne, jednak nie powinny nadmiernie odwracać uwagi od reszty stroju. Detalami, które mogą podkreślić nasze indywidualne podejście, są: kolor guzików, akcentów dziurek lub środka mankietu albo kontrastująca stójka. Tak dyskretne urozmaicenia pozwolą na stworzenie pomysłowej i stonowanej jednocześnie kompozycji ubrań.

Sztuczne światło może uatrakcyjnić lub kompletnie zrujnować naszą kreację

Stroje wieczorowe powinny być przede wszystkim dostosowane do oświetlenia. Imprezy przy sztucznym oświetleniu, a w szczególności przygaszonym wymagają założenia czarnej marynarki, smokingu, lub fraka na wyjątkowe okazje. Każdy z tych elementów powinien wyraźnie kontrastować ze śnieżnobiałą wieczorową koszulą.

Propozycje na szczególne okazje – co założyć w sylwestra, a co w wigilię?

W wyjątkowych okolicznościach, a w szczególności w wigilię można postawić na uroczysty kolor czerwony. Czerwony garnitur lub flanelowa sportowa marynarka bardzo dobrze zaprezentują się z czerwonymi dodatkami w lekko wyróżniającym odcieniu. W przypadku elegancko zorganizowanych wigilii warto wystrzegać się swetra. Koszula na spinki oraz ciemnoczerwona marynarka z poszetką w kieszonce piersiowej zdają egzamin celująco.