Promocje

Aktualnie brak promocji.

Jak dbać o koszule męskie?

Jak dbać o koszule męskie?

Jeśli chcesz długo cieszyć się nienagannym wyglądem swojej ulubionej koszuli, musisz odpowiednio o nią zadbać. Pranie, prasowanie, a nawet składanie mogą niekorzystnie wpłynąć na jej estetykę, jeśli zlekceważysz kilka podstawowych zasad.

Jak więc dbać o koszule męskie?

1. Męskie koszule a pranie w pralce

Podstawowym pytaniem, jakie należy zadać sobie z myślą o nienagannym wizerunku, jest: jak prać koszule męskie? Podstawowe informacje na ten temat producent umieszcza na wszytej w ubranie metce. Zanim więc wrzucisz koszulę do pralki, zerknij na dołączoną do niej metkę i sprawdź, czy nie powinieneś wyprać ubrania ręcznie lub oddać do pralni chemicznej. Zalecenia dotyczące czyszczenia mogą różnić się w każdym modelu koszuli w zależności od tego, z jakiego materiału została ona uszyta.

Co do zasady, koszule męskie pierze się w temperaturze 30 – 40 stopni Celsjusza. Z myślą o zminimalizowaniu zagnieceń powstałych w pralce, zrezygnuj z wirowania. Skorzystaj z opcji łatwego prasowania, jeśli Twoja pralka ją posiada. Sprawdź też, czy możesz ustawić w niej program dedykowany specjalnie do prania koszul. Ochroni on ubranie nie tylko przed zagnieceniami, ale też przed zniszczeniem w bębnie pralki.

2. Prasowanie koszuli męskiej - krok po kroku

Jak prasować koszule męskie? Z pozoru łatwe pytanie może okazać się w praktyce ogromnym wyzwaniem. Robiąc to nieumiejętnie, nie pozbędziesz się zagnieceń – w miejsce już rozprasowanych pojawią się nowe.

Ogromnym ułatwieniem będzie czas, w którym koszula trafi pod żelazko. Za prasowanie najlepiej zabrać się, gdy jest ona jeszcze lekko wilgotna. Temperaturę żelazka ustaw odpowiednio do zaleceń producenta ubrania, a informację o tym znajdziesz na wszytej metce.

Zacznij od małych elementów. Na początek wyprasuj mankiety. Zwróć uwagę, by były one rozpięte i ułożone zapięciem do góry. Kolejny krok to prasowanie kołnierzyka, a po nim rękawów i pleców. Wygładzenie przodu to ostatni krok do nadania koszuli eleganckiego i estetycznego wyglądu. Po nim pozostaje już tylko kontrola stanu uprasowanego wcześniej kołnierzyka i mankietów z rękawami.

Jeśli pod żelazko trafia koszula męska w ciemnym kolorze pamiętaj, by przed prasowaniem przewrócić ją na lewą stronę. W przeciwnym razie ryzykujesz powstanie nieestetycznych wyświeceń materiału.

3. Jak składać koszule, by nie zrobić zagnieceń?

Po uprasowaniu koszula męska najlepiej czuje się i zachowuje swoją estetykę rozwieszona na drewnianym wieszaku z wyprofilowanym karczkiem. Czasem jednak trzeba wybrać się w podróż służbową i zabrać ze sobą ubranie na zmianę. Jak składać koszule, by po wyjęciu z walizki wyglądały one elegancko i estetycznie? Wbrew pozorom, nie jest to zadanie trudne i możliwe do wykonania, nawet gdy nie posiadasz wybitnych talentów manualnych.

Uprasowaną wcześniej koszulę rozłóż na płaskiej powierzchni plecami do góry. Rękawy złóż równolegle do brzegów tułowia. Zwróć uwagę, by nie przełamać linii ramion. Idealnym miejscem na zgięcie jest szew łączący rękaw z resztą koszuli.

Zagięte już rękawy utworzą linie, wzdłuż których należy złożyć koszulę. Pod kołnierzykiem powinien powstać wzór litery V, a krańcowe punkty rękawów spotkać się na środku. Całość złóż na dwie lub trzy części – w zależności od tego, ile miejsca przeznaczysz na jej przechowywanie.